9. HÉT: AZ ÁLLATOK RENDSZERTANA ÉS EVOLÚCIÓJA


(Biológia II. 36-55., Biológia IV. 82-83. és 136-156. oldal)


KULCSFOGALMAK


1. Újszájú állatok

Definíció:
Azok az állatok, amelyeknek embrionális fejlődése során a bélcsíra ősszájából leggyakrabban végbélnyílás lesz (csak ritkán, bizonyos félgerinchúrosoknál záródik el), a szájnyílás pedig új képződményként, az embrió ellenkező oldalán képződő betűrődésből jön létre.

Magyarázat:

Az ősszáj és újszáj fogalmát, a bélcsíra fejlődését a szaporodás témakörénél tárgyalja a tankönyv, ezért feltétlenül tanulmányozzuk át a Biológia IV. kötet 82-83. oldalán írottakat is!

Fontos megjegyeznünk, hogy néhány kezdetlegesebb állattörzsnél nem állapítható meg egyértelműen az ősszáj, valamint a bélcsíra külső és belső sejtrétegének a sorsa. Így például a szivacsoknál az embrió kifordulásai miatt többször is helyet cserélhet az ekto- és az entoderma, a csalánozóknál pedig a fejlődés során az eredeti ősszáj gyakran bezárul, és az állat csak később fejleszt egy másik szájnyílást, ezért ezeket az állatokat nem tekintjük sem ősszájú, sem pedig újszájú fejlődésűeknek. Nem szerencsés az a hasonlat sem, ami a szivacsokat és a csalánozókat a bélcsíra stádiummal azonosítja, hiszen ez a fentiek miatt csak igen hozzávetőlegesen lehet igaz.

Egészen a közelmúltig a rendszerezés során használták az ún. ősszájú állat fogalmát is (azokat az állatokat sorolták ebbe a csoportba, amelyeknek embrionális fejlődése során a bélcsíra ősszájából fejlődik ki az állat végleges szájnyílása). Mára azonban világossá vált, hogy ezen állatok korántsem képeznek azonos eredetű, egységes csoportot, ezért rendszertani kategóriaként ma már nem használjuk az ősszájú fogalmat (legfeljebb egy egyedfejlődési típus megnevezéseként).

Az egyes állattörzsek magasabb rendszertani kategóriákba sorolása ma inkább a szimmetria- és testüreg-viszonyok alapján történik:

TÖBBSEJTŰ ÁLLATOK országa
ÁLSZÖVETESEK alországa SZÖVETESEK
alországa
  • Szivacsok törzse
SUGARAS
SZIMMETRIÁJÚAK
tagozata
KÉTOLDALI
SZIMMETRIÁJÚAK

tagozata
  • Csalánozók törzse
Ős-testüregesek
altagozata
Valódi testüregesek
altagozata
Hármas testüregűek
altagozata
  • Laposférgek törzse

  • Fonálférgek törzse
  • Puhatestűek törzse

  • Gyűrűsférgek törzse

  • Ízeltlábúak törzse
  • Tapogatókoszorúsok törzse

  • Tüskésbőrűek törzse

  • Előgerinchúrosok törzse

  • Fejgerinchúrosok törzse

  • Gerincesek törzse

A legfontosabb eltérések a korábban megszokott rendszerezéshez képest:

Alapvetően kétféle barázdálódási módot ismerünk, az ún. radiális barázdálódást ("A" jelű ábra), illetve a spirális barázdálódást ("B" jelű ábra):


2. Valódi testüreg (másodlagos testüreg vagy eucölóma)

Definíció:
Az ekto- és entoderma között lévő, a középső csíralemez (a mezoderma) által minden irányban elhatárolt üreg.

Magyarázat:


KIEGÉSZÍTÉSEK


A tapogatókoszorúsok

Többségében tengeri állatfajok. Jellemző képviselőik az apró egyedi méretű, de nagy kiterjedésű telepeket alkotó mohaállatok és a nagyobb, helytülő életmódú pörgekarúak (ez utóbbiak nagy tömegben éltek az ordovíciumi tengerekben is, ekkor volt a virágkoruk.

A kréta végi kihalás

Bár a perm végi kihalás nagyobb mértékű volt, mégis a kréta/tercier (K/T) határon lejátszódott esemény tart számot nagyobb érdeklődésre, nemcsak a minden idők legnépszerűbb őslényeinek számító dinoszauruszok kihalása, hanem az annak magyarázatául szolgáló becsapódási elmélet miatt is. Ez utóbbi lényege, hogy egy viszonylag nagy méretű égitest (kisbolygó, üstökös) csapódott volna a Föld valamely pontjára, először nagy szélvihart, szökőárat és hősokkot okozva, majd a felkavarodó anyagok miatt bekövetkező fény- és hőhiány, illetve még később a fokozódó üvegházhatás miatt fölmelegedésbe átcsapó klíma tizedelte volna az élővilágot.

Bármennyire is sci-fi-be illő a fönt vázolt történet, első fölvetése (1980, Alvarez és munkatársai) óta annyi kutatási eredmény erősítette meg, hogy lassanként elfogadottá vált (azért van még kutató, aki szerint koránt sem minden kétséget kizáró elgondolásról van szó!).

Nézzük meg közelebbről, mi szól az elmélet mellett:


A kilencvenes évek közepére a legtöbb kétség eloszlott a tekintetben, hogy tényleg egy égitest (valószínűleg egy kb. 10 km-es szenes meteorit) hullott e területre, s minden bizonnyal igen nagy pusztítást okozott. Ahhoz azonban sajnos nem elég sűrűek a kérdéses időszakból származó ősmaradvány-leletek, hogy a kihalások dinamikáját (hirtelen vagy fokozatos) biztonsággal meg lehessen állapítani. Így az is lehetséges, hogy a becsapódás csupán pontot tett egy már korábban elkezdődött, lassú folyamat végére.

További információk


- feladatok -

- versenyfeladatok -

- 8.heti versenyfeladatok megoldása -

- vissza a tematikához -