Sárfalvi-Tóth: Földrajz I. 118-131.o. 140-142.o.
Nemerkényi: Általános természetföldrajz 90-93.o. 98-111.o.
milli=10-3 hekto=102 |
1. Ciklonok A ciklon nagy sebességgel áramló légörvény. A ciklonban, mivel a közepén alacsony a légnyomás, a levegő befelé áramlik. A Coriolis-erő miatt az északi félgömbön jobb kéz felé térül el ez a mozgás, ezért az óramutató járásával ellenkező irányú forgómozgást is végez. A ciklon közepébe áramló levegő a ciklon belsejében felemelkedik. (A déli félgömbön a ciklonokban természetesen szintén befelé, de az óramutató járásával megegyező irányba áramlik a levegő.) Két fő típusa: a) mérsékelt övi ciklonok: Főbb tulajdonságaik:
Kialakulásuk, fejlődésük: A meleg és a hideg levegő találkozási vonalán hullámok jönnek létre, a meleg és a hideg levegő egymásba kapaszkodik, majd örvénylés alakul ki. Az örvényben a meleg levegő "nyelvét" hideg levegő veszi körül. A meleg és a hideg levegő érintkezési vonalán időjárási front alakul ki. A ciklonban, mivel légörvényről van szó, hideg és melegfront is megfigyelhető, de mivel a hidegfront sebessége nagyobb mint a melegfronté, a hidegfront idővel utoléri a melegfrontot, kialakul az okklúzió (záródás), a hideg levegő teljesen elzárja a talajtól a magasba kényszerített meleg levegőt. Ekkor az egész ciklont hideg levegő tölti ki, megszűnik benne az alacsony légnyomás, az örvénylés gyengül, a ciklon feloszlik. A. ábra: Egy ciklon fejlődése. A pontozott terület csapadéksáv. B. ábra A ciklonban hideg- és melegfront kergeti egymást
b) trópusi ciklonok Főbb tulajdonságaik:
Kialakulásuk, fejlődésük: Az erősen felmelegedett (26-27 °C-os) tengeren szélcsendben keletkeznek. A víz látens hője biztosítja a kialakulásukhoz szükséges energiát, és a Coriolis-erőnek is fontos szerepe van létrejöttükben. A középpontjukban igen alacsony a légnyomás, ez a 10-30 km átmérőjű terület a ciklon "szeme", ahol derült az idő. Ezt veszi körül a gyorsan áramló viharzóna, ahol a szélsebesség akár 100-250 km/h is lehet. Három fő helyen alakulnak ki: (1) Dél-Amerika északi részén a Karib-tenger térségében, itt hurrikán a nevük; (2) Délkelet-Ázsia partjai mentén, itt tájfunoknak nevezik őket; (3) az Indiai-óceán térségében alakulnak ki az orkánok.
Az anticiklon olyan légörvény, amelynek középpontjában magas a légnyomás. Ennek hatására az anticiklon belsejében leszáll a levegő, a Föld felszínén a középponttól kifelé áramlik, és a Coriolis-erő hatására az északi félgömbön az óramutató járásával megegyező irányban forog. Főbb tulajdonságaik:
|
- feladatok -
- archívum -
- versenyfeladatok -